Wspomnienie o Panu Eugeniuszu Tyrajskim
Mieliśmy ogromne szczęście kilkakrotnie gościć w naszej szkole Pana podpułkownika Eugeniusza Tyrajskiego ps. „Sęk”, powstańca warszawskiego z Pułku Baszta.
Urodził się 8 października 1926 r. Przed wybuchem wojny był harcerzem, od 1941 r. w Szarych Szeregach uczestniczył w akcjach tzw. małego sabotażu. W 1943 r. został członkiem kompanii K-2, batalionu „Karpaty” – pułku „Baszta”. Z tym oddziałem w czasie Powstania Warszawskiego walczył w rejonie Mokotowa oraz Sadyby. Został skierowany 1 sierpnia 1944 r. do przejęcia terenu wyścigów konnych na Służewcu. Jak wspominał w lipcu 2019 r. w rozmowie z PAP, ze względu na stajnie przebywał tam oddział konny SS.
Akcja opanowania terenu wyścigów rozpoczęła się punktualnie o 17.00 „Nad miastem zaczęły się pokazywać dymy i słychać było strzelaninę. Wtedy myśmy przystąpili do ataku na teren wyścigów konnych” – opowiadał Pan Tyrajski. „Moment zaskoczenia był bardzo korzystny dla nas, Niemcy uciekali przed nami, także myśmy nawet zajęli dosyć spory teren, przede wszystkim cały teren stajni, a także dalsze budynki, gdzie mieszkali bądź stacjonowali Niemcy” – dodał.
Za swoje największe dokonanie w Powstaniu uważał uratowanie ponad 10 rannych kolegów, których wraz z trzema żołnierzami „Baszty” udało się przerzucić przez mur wyścigów i ocalić od śmierci.
Eugeniusz Tyrajski pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Był odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, medalem „Pro Patria” oraz odznaką okolicznościową „Medal Honorowy Powstania Warszawskiego 1944, 1 VIII – 2 X”