W dniu 18 grudnia 2019 r. zmarł dr Marek Ostrowski.
Jego motto, które umieszczał na swoich książkach, brzmiało: Dedykuję tym, którzy potrafią pokonywać bariery, aby wznieść się wyżej: ponad standard, ponad przeciętność, ponad Ziemię.
Dr Marek Ostrowski potrafił wznieść się ponad przeciętność, ponad Ziemię. Był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego, biologiem, a jednocześnie entuzjastą nowoczesnych badań z różnych dziedzin wiedzy. Zajmował się percepcją przestrzeni, fotografiką, humanistyką, varsavianistyką. Był twórcą interdyscyplinarnego kierunku badań – informacji obrazowej, którą uważał za jeden z najważniejszych czynników ewolucji przyrodniczej. Zasłynął wykonaniem ponad 100 tysięcy zdjęć lotniczych polskich terenów.
Jego najbardziej znanym fotograficznym dziełem jest przedstawienie największej na świecie cyfrowej „Panoramy Warszawy Przełomu Tysiącleci” długości 133 m, odsłoniętej w Sylwestra 2000/2001 roku na ścianie warszawskiej Galerii Centrum.
Dr Marek Ostrowski był niezwykle ceniony za działania varsavianistyczne: utworzył (przy UW) Akademię Wiedzy o Mieście i studia podyplomowe: Człowiek – Miasto – Środowisko (oba kierunki ukończyli także nauczyciele naszej szkoły: H. Wach i K. Kwiatkowska). Poprowadził dla warszawiaków 20 sesji naukowych „Tematycznych Panoram Warszawy”. Był autorem wielu prac, m.in. trzytomowego „Tryptyku Warszawskiego”, na który składają się: „Spojrzenie Warsa”, „Oblicze Sawy” oraz „Pokolenie Varsovia.pl”. Scenariusze w Tryptyku pisali również nauczyciele naszej szkoły (H. Wach: Warszawskim omnibusem podróż w czasie, Trzy spojrzenia Warsa: Lokacja miast średniowiecznych oraz K. Czekaj: Matematyczne pożegnanie Stadionu X-lecia): http://www.samper.pl/tryptyk_edukacyjny/?tom1
Dr Marek Ostrowski otaczał młodzież wyjątkową estymą. Prowadził na Uniwersytecie Warszawskim zajęcia varsavianistyczne dla studentów różnych uczelni (m.in. UW, ASP, Politechniki, SGGW). W 2018 r. miał ponad 900 zgłoszeń na 360 miejsc. Ale czyż nie jest niezwykłe słuchać wykładu na temat „Warszawskiego odcinka Wisły” przy ognisku w Porcie Czerniakowskim? Któż z nas nie był w ZOO? Ale czy kiedykolwiek spróbowaliście być na wybiegu dla zwierząt i stamtąd oglądać publiczność? Albo słuchać wkościele św. Trójcy popisów tenorów, chóru czy organów? Takie niekonwencjonalne pomysły przyciągały studentów.
Dr Marek Ostrowski wielokrotnie był w naszej szkole, a młodzież LXX LO uczestniczyła w szeregu projektów, m.in.:
Ursynów z klimatem, Obrazowa Baza Danych Warszawy, Wyprawa balonowa – tylko dla orłów.
Wspomnienie o dr. M. Ostrowskim w Gazecie Wyborczej: https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25530642,zmarl-marek-ostrowski-varsavianista-i-fotograf-ktory-pokazywal.html
Opracowanie: mgr Hanna Wach
{loadposition galeria265}