W dniach 18-23 czerwca tego roku grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w polsko-niemieckim spotkaniu młodzieży w Krzyżowej, miejscowości położonej niedaleko Wrocławia. Znajduje się tam Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego, która prowadzi Międzynarodowy Dom Spotkań i działa na rzecz polsko-niemieckiego dialogu. Organizacja ma swoją siedzibę w pięknym kompleksie pałacowym, należącym do szlacheckiej rodziny von Moltke. Tam też zatrzymaliśmy się przez te pięć dni trwania naszego projektu.
Głównym celem wyjazdu była integracja i współpraca z naszymi niemieckimi rówieśnikami, którzy przyjechali do nas ze szkoły w Hohenmölsen. Bliższe wzajemne poznanie się umożliwiły nam liczne zajęcia integracyjne, gry terenowe i warsztaty. Projekt stworzył nam ponadto świetną okazję do mówienia zarówno w języku niemieckim, jak i angielskim. Wielu z nas początkowo czuło barierę językową, która z czasem na szczęście ustąpiła.
Krzyżowa to z pewnością wyjątkowe miejsce spotkania się kultur. Oprócz naszych grup można było spotkać tam również młodzież z innych krajów, np. z Mołdawii. Przez kilka dni żyliśmy więc w wielokulturowym otoczeniu, dzięki czemu mogliśmy bliżej poznać osoby innych narodowości – zobaczyć, jakie są między nami różnice i niekiedy z zaskoczeniem odkryć, jak dużo mamy ze sobą wspólnego. Zajęcia, w których uczestniczyliśmy utrzymano w luźnej konwencji, tak żebyśmy nie czuli się jak w szkole. Prowadząca była jednak w pełni świadoma trudnej historii relacji Polski i Niemiec i nie bała się poruszać tego tematu. Uczyliśmy się zatem, jak radzić sobie z trudnymi emocjami oraz wyciągnąć lekcję z wydarzeń historycznych. W tym celu wzięliśmy udział w warsztatach poświęconych obozom zagłady, odwiedziliśmy nawet obóz pracy w Gross Rosen (Rogoźnicy). Dla wielu z nas było to trudne doświadczenie, które przyniosło nam dużo refleksji.
Oprócz Gross Rosen zobaczyliśmy również inne, wprawiające w bardziej optymistyczny nastrój miejsca, takie jak np. Kościół Pokoju w Świdnicy. To największa drewniana barokowa świątyniaw Europie wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta monumentalna, piękna budowla dostarczyła nam wspaniałych wrażeń estetycznych. Ostatniego dnia wybraliśmy się do Wrocławia, gdzie obejrzeliśmy efektowną Panoramę Racławicką, przejechaliśmy się nad Odrą kolejką linową „Polinką” oraz odwiedziliśmy centrum wiedzy o wodzie Hydropolis. Wiele radości sprawiła nam gra miejska po Wrocławiu, gdzie w mieszanych polsko-niemieckich zespołach zgłębialiśmy historię miasta.
Mimo napiętego grafiku nie zabrakło nam czasu na zabawę i rekreację. Jako, że muzyka łagodzi obyczaje, tańczyliśmy na wspólnie zorganizowanej dyskotece. Było też ognisko, pieczenie kiełbasek i długie rozmowy w ciepłe letnie wieczory. Nasi koledzy z pewnością na długo zapamiętają naukę chodzenia na szczudłach 😊
Wyjazd do Krzyżowej umożliwił nam zbudowanie nowych relacji i lepsze poznanie naszych niemieckich rówieśników, ale nie tylko – lepiej poznaliśmy także siebie nawzajem. Te kilka dni spędzonych w pięknym otoczeniu i z ciekawymi ludźmi przyniosło nam odpoczynek, nowe doświadczenia oraz dużo zabawy i radości z życia! W dniu wyjazdu nie potrafiliśmy się rozstać – gdyby to od nas zależało zostalibyśmy w Krzyżowej zdecydowanie dłużej. Będziemy wspaniale wspominać ten czas!
Kamila Perkowska
Wyjazd uczniów został dofinansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.