{loadposition galeria42}
W tym roku Towarzystwo Przyjaciół Warszawy zorganizowało konkurs dla placówek oświatowych: „Varsavianistyczna szkoła”, który zakończył się przyznaniem certyfikatu wybranym szkołom.
Certyfikat „Varsavianistyczna szkoła” przyznaje Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół.
Oceny działań szkół, przedszkoli i innych placówek dokonuje Kapituła Konkursu złożona z:
- Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Warszawy,
- Przewodniczącego Komisji Młodzieżowej ZG TPW,
- Przewodniczącego Komisji Historycznej ZG TPW,
- Przewodniczącego Komisji Szkoleniowej ZG TPW,
- Przewodniczącego Oddziału Nauczycielskiego TPW.
W celu otrzymania certyfikatu szkoły są zobowiązane do realizacji następujących działań:
- przeprowadzenie w swojej placówce cyklu co najmniej 10 zajęć na temat Warszawy przygotowanie przez uczniów „gazetki” o tematyce warszawskiej i umieszczenie jej na tablicy szkolnej lub na stronie internetowej szkoły
- przeprowadzenie minimum dwóch wycieczek po Warszawie
- uczestnictwo uczniów w co najmniej dwóch uroczystościach rocznicowych odbywających się w Warszawie zorganizowanie i przeprowadzenie co najmniej jednego konkursu o tematyce warszawskiej
- zorganizowanie w swojej placówce spotkania z ciekawą postacią związaną z Warszawą
- zdobycie na terenie Warszawy przez co najmniej 10 uczniów odznak nadawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Placówki zdobywające certyfikat dokumentują każde z działań w formie krótkich, 1 – 2 stronicowych, sprawozdań opatrzonych zdjęciami.
Nasza Szkoła spełniła wszystkie wymagania formalne konkursu i została wyróżniona certyfikatem „Varsavianistyczna Szkoła”.
3 listopada 2014 r. w Sali Kryształowej Bielańskiego Centrum Edukacji Kulturalnej odbyło się spotkanie wręczenia wyróżnień. Uczestniczyli w nim: burmistrz dzielnicy Bielany – p. Rafał Miastowski, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania Dzielnicy Bielany – p. Zofia Gajewicz, prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy – p. Beata Michalec, przewodnicząca Komisji Młodzieżowej TPW – p. Małgorzata Wojtatowicz oraz przedstawiciele szkół.
LXX LO im. Aleksandra Kamińskiego reprezentowali: dyrektor szkoły p. Anna Szumiec-Mitera, vicedyrektor szkoły p. Beata Szymczak, koordynator działań varsavianistycznych p. Hanna Wach oraz uczniowie naszej szkoły: Oskar, Olga (kl. 3 a) i Kamil (kl. 3 b).
Młodzież naszej szkoły w brawurowej formie przedstawiła prezentację działań varsavianistycznych, które w ubiegłym roku szkolnym miały miejsce w naszym liceum. Objęły one różnorodne formy:
- zajęcia muzealne(Muzeum Narodowe, Muzeum Literatury, Pawiak), lekcje tematyczne (synagoga Nożyków, barokowa rezydencja króla Jana III w Wilanowie),
- rajdy (Rajd „Śladami Aleksandra Kamińskiego – patrona szkoły”, „Życie kulturalno-rozrywkowe stolicy w dwudziestoleciu międzywojennym”), projekty (projekt: „Ursynów z klimatem”), uczestnictwo w konkursach („Pamiątka rodzinna z Powstania Warszawskiego”, „Warszawa moje miasto 2014”),
- organizację wycieczek poznawczych dla młodzieży z innych krajów (Wizyta młodzieży Gimnazjum Jana Pawła II z Wilna w Warszawie),
- uczestnictwo w rocznicach związanych z patronem szkoły (uroczystości na Cmentarzu Komunalnym d. Wojskowym na Powązkach).
Prezentacja działań varsavianistycznych LXX LO spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników spotkania (gromkie oklaski).
Należy podkreślić, że certyfikat „Varsavianistyczna Szkoła” został przyznany LXX LO dzięki bardzo wielu działaniom i bogatej, różnorodnej formie.
Za te wszystkie działania należą się podziękowania Dyrekcji Szkoły, młodzieży i dużej grupie kreatywnych nauczycieli.
Koordynator: mgr Hanna Wach